Autor – Shunmyo Masuno
Víte, co si představit pod japonským názvem „okagesama“? Zajímáte se o východní filozofii a pořád vám vrtá hlavou, co je na ní tak lákavého?
Komu záleží na sebevzdělávání, pak jistě ocení knížku Nedělejte si starosti. Pokud se rozhodnete dodržet rady, které si v ní přečtete, dojdete k vyrovnanějšímu životu. Tedy snad…
Jde o 48 zenových rad, které nejsou na čtení ani dlouhé, ani krátké. Autor bestselleru Umění prostého života sebral odvahu a napsal knížku, která má potenciál zaujmout. Nicméně na druhou stranu bych řekla, že knížka Nedělejte si starosti je spíše pro začátečníky, kteří se snaží o vyrovnanější život. Pokud už jste něco na podobné téma přečetli, pak to nejspíš bude pro vás opakování. Ale opakování je matkou moudrosti, nemyslíte?
Kniha je rozdělena do 5 částí
Přečtete si 5 kapitol, které vás knížkou provedou.
V té první se dozvíte, jak snížit množství informací. Tady se můžete inspirovat myšlenkou, která přímo nabádá k nenakupování tolik věcí. Prostě se těšit i z mála, co člověk má. Otázkou je, jak při tom velkém množství, které vidíme obchodech se můžete vyvarovat hromadění.
Například můj případ: v jednom obchodě jsem viděla světýlka ve tvaru růží – a já mám ráda růže. Dokázal by mi mnich, když radí „nehromadit“ mi tuhle radost vzít? Vlastně koupí těchto světýlek si udělám radost, takže splňuju další část knížky.
Ve druhé kapitole vás knížka Nedělejte si starosti přivede k otázce, jak na sebe nespěchat a poslouchat své pocity. Většina psychologů vám nejspíš poradí si tuto kapitolu obzvlášť vzít k srdci. Nespěchat hraje v dnešní době velkou roli, otázkou je jak moc si takovou radu můžete všichni vzít k srdci. Skutečný svět je tak těžký!
Třetí a čtvrtá část vás posunou v oblasti vděčnosti (tuhle část bych taky splnila, kdybych si ta světýlka koupila), a dodají vám rady v otázce vztahů. Rodinné, kamarádské či pracovní vztahy jsou neustále hlavním tématem většiny knih, časopisů či různých kurzů. Možná tu najdete odpověď, jak i váš vztah může být lepší. Nebo minimálně, jak se co nejméně hádat.
A poslední část se týkají opravdu každého z nás. Peníze, děti či stáří jsou problémy, které nás pěkně dusí. Tahle část byla pro mě nejzajímavější právě tím, jak se Japonci vyrovnávají s blahobytem. Jde tu totiž o jednu morální zásadu:
„Když jste vzhůru, půl rohože, když spíte, rohož, i když vládnete světu, čtyři až pět misek,“ co tím autor myslí, se dozvíte v knížce.
Důležité věci jsou důležité dnes.
Výhody této publikace jsou, že je malá a poměrně krátká. Možná, že kdyby autor jednotlivé kapitoly rozšířil, bylo by to lepší a lákavější. Já už sice nějaké knížky o seberozvoji a filozofii četla, přesto vždycky ocením, když se něco přiučím. Strašně moc se mi totiž líbí Japonsko.
Na závěr vám nabídnu jednu myšlenku:
Okagesama se týká našich předků. Jim totiž vděčíme za vše. Možná máte pocit, že jste naprosto nezávislí, ale všichni máme rodiče. Takže si představte, že kdybyste se vrátili o deset generací zpátky, dostali byste se ke 1024 předkům. Jste naživu jen díky nim. Oni přežili a přizpůsobili se. Když se nad tím tak zamyslíme, vlastně tu nejsme díky sobě, ale díky předkům.
Myslím, že je to takový pozdrav lidem typu „jajáskové. “Ano, pro ně je tato knížka jak dělaná. Až si ji dočtete, podívejte se i po knížce Když slova bolí! Možná, že váš začátek roku začne vzděláváním v seberozvoji.
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství JOTA.