Recenze knihy: Středověký turista

Autor: Anthony Bale

Přečíst knížku o středověkém putování chce trpělivost i zvědavost. Kniha Středověký turista je totiž především o neustálé touze po objevování nových a zajímavějších míst. Možná jste četli o křížových výpravách, viděli film Jméno růže nebo si poslechli detektivku, která se odehrávala z této doby, ale věřte, že tady je to jiné. Pojďme si prohlédnout obraz, na kterém je cestování vylíčeno jako něco krásného a tajemného. Vítejte ve středověku!

přečíst knížku si mohou hlavně cestovatelé

Cestovatel z Mimoně

Když jsem si četla tuto knížku, hned jsem si vzpomněla na město Mimoň. Leží kousek od Zákup, o němž jsem před časem napsala krátkou esej „Moje místo na světě.“ Ale zpátky k Mimoni. V tomto krásném městě je totiž unikátní kopie Božího hrobu. A kdo tuto hrobku pro nás v 17. století „okopíroval?

Jmenoval se Jan Putz z Adlertsthurnu a byl to císařský komorník. Navíc byl majitelem zámku v Mimoni (dneska už budova nestojí). Při jedné ze svých cest se vydal do Jeruzaléma, kde ho ohromila ona hrobka. Aby alespoň kousíček přivezl do divokých severních Čech, tak se rozhodl načrtnout co nejvěrohodněji poslední místo odpočinku Ježíše Krista. Dál vám to nebudu prozrazovat, ale jak to, tak bývá, něco se zkazilo, a komorník se musel do Jeruzaléma podívat znova. Jenže vzápětí zemřel a hrobku tak postavili jeho synové. Ta naše rarita v podobě barokní hrobky hodně připomněla osudy, které si v knížce přečtete.

proč si přečíst knížku

V dubnu vyjde sbírka povídek o Sudetech, a já nevím, jestli zrovna Mimoň tam bude, upřímně kéž by byla. Určitě by si totiž zasloužila tato kopie tajemnou, a přesto čtivou povídku… No, ale zpátky ke knížce.

Přečíst knížku je pro cestovatele nutností. Ale příjemnou.

Kniha obsahuje 15 kapitol, které vás provedou celým světem. Muselo to dát spoustu práce získat tolik materiálu a informací, ani si to nechci představit. Jenže výhodou Anthony Bala je, že se nejen o tuto problematiku zajímá, ale navíc vás díky tomu naprosto sejme. Nic jiného vám nezbude než si knížku pomalu číst a vychutnávat si to.

deset důvodů proč si přečíst knížku Středověký turista

10 důvodů, které v knize objevíte

První:

Přemýšleli jste někdy, jak vznikl globus? V knize ve Středověký turista se nejen dozvíte jméno autora, ale i místo, kde vznikl. Mimochodem, tahle story přímo vybízí k napsání další povídky. Takže na seznamu už mám 2 příběhy!

Druhé:

Pokud rádi cestujete je pro vás knížka jak dělaná. Dozvíte se totiž o světě, který dávno už není, nicméně i dnes vás inspiruje. Takové Benátky byli přeci jen jiné, než jsou dnes, a vy se dozvíte v čem. Kromě toho si před svoji cestou můžete přečíst knížku Tisíc dnů v Benátkách.

Třetí:

Cestování nebylo pro každého, a člověk musel mít peníze i vliv. To bych řekla, že je na knížce hodně přitažlivé. Bonusem je pak přirovnání, jak cestovala bohatší šlechta, a jak například poutníci.

Čtvrté:

Když jsou v knihách obrázky nebo ilustrace, vždycky je to větší zábava. A tady jich je opravdu hodně. Čtenáři to celkově publikaci přibližuje.

Páté:

Každá kapitola se uzavře nějakou radou, která se týkala cestování. Tady, čtenáři, najdete tipy, které se vám třeba budou hodit i dneska. Víte, jak překročit poušť? Jedna z rad, se týká i doporučení oděvů, či jaká by měla být rychlost chůze?

Šesté:

Překvapením pro mě byli Češi, co se ve Středověku pustili do putování. I díky tomu působí kniha komplexněji a důvěryhodněji, protože se to netýká jenom Angličanů nebo Francouzů.

Sedmé:

Dozvíte se jména špionů, kteří ne vždycky byli odhaleni. Není jich mnoho, ale přesto si o nich můžete udělat obrázek.

Osm:

Pochválit musím i samotný design knížky. Hřbet ve vaší knihovně rozhodně nezapadne.  

Devět:

Jestli znáte knihu Dějiny smrti, která vyšla před lety, pak tahle publikace je přímo pro vás. Smrt byla součástí cestování a vy se tak dozvíte nejen o černé smrti, ale i o tom, jak se kdysi snažili různým nákazám ubránit. Fantazii se meze nekladou, ani ve středověku.

Deset:

Objevíte filozofii různých cestovatelů, jejich styly i problémy se kterými se museli vypořádat.

Každá doba sebou něco přinese. Kniha Středověký turista vám ukáže svět, který těžko známe. Nebudu lhát a přiznám, že některé pasáže pro mě zajímavé moc nebyly. Taková historie Etiopie pro mě moc nebyla. Ale je dobře, že je tu zařazena.  

Graficky a designově je knížky neskutečně krásně vytvořená. A myslím, že ji ocení i studenti na školách, nejen cestovatelé.

A co říct na závěr?

Pro někoho může být problematické uspořádání jednotlivých kapitol. Občas jsem měla pocit, že je to trochu hlavolam. Nicméně, až si na systém zvyknete, objevíte knihu, která vám dovolí nahlédnout do dob, kdy cestování nebylo za dva tisíce korun, ale daleko dražší a nedostupnou záležitostí.

Knížku si můžete koupit v nakladatelství HOST.

Nevíte, do čeho se pustit po přečtení Středověkého turisty? Vyzkoušejte některou z TOP 8 KNIH: Nejúspěšnější ženy, anebo se inspirujte nejkrásnějšími designovými kousky knihy Pýcha a předsudek.