To je ale krásná otázka, viďte?! Nicméně důvod se hned nabízí – žádná země nemá tak krásné pověsti i dějiny jako my. Proto, když jsem dostala k recenzi knížku Dějiny českých zemí pro děti, zatleskala jsem. A víte, proč? Nejen, že jim závidím, že se mohou učit z takové hezké a stručné knížky, jakou právě vidíte, ale navíc jsem naprosto podlehla kouzlu ilustracím.

Musím říct, že to bylo příjemné zpestření. Po té, co jsem díky knížce Ignis Fatuus prolezla šumavskou krajinu, následně jsem vlivem kníhy Kuchařky z Castamaru se málem stala kuchařkou ve Španělsku, jsem odlehčené téma přivítala.

děti potřebují znát dějiny

Argument, proč by měly děti číst o českých dějinách?

Každá země má svoji historii. Ta naše česká je nejbližší asi té francouzské anebo německé. Nicméně, je tak bohatá a krásná, že je škoda ji neučit. Jana Eislerová se do toho pustila a napsala tuto stručnou knížku, která těm nejmenším představí, alespoň to nejzákladnější z českých dějin.

Hned na začátku vaše děti objeví informace o Věstonické Venuši, než se nadějete dostanete se lehce ke korunovačním klenotům, a po zdolání Marie Terezie a Napoleona jste u současných dějin. Vypíchnout musím rok 1968 anebo Sametovou revoluci. V dnešním čase jsou zmíněné události obzvlášť k zapotřebí.

Když se lidé ráno 21. srpna probudili, byli ohromeni – ulicemi měst i vesnic projížděly cizí tanky, obrněné vozy a auta s vojáky ozbrojenými po zuby. Okupovali nás vojáci nejen ze Sovětského svazu, ale i vojska z Maďarska, Polska a Bulharska.“

Když jsem byla mladší, četla jsem knihu Obrázky z českých dějin. Jeli jsme vlakem na hrad Karlštejn a já si ve vlaku četla tuhle knihu plnou obrázků i informací. Tenkrát na mě ta knížka působila neuvěřitelně.  

děti mají rády pověsti

Jaké jsou Dějiny českých zemí?

Jsou báječné, ale bohužel stručné. Hlavní postavou je dědeček, který je moudrý a společně s vnukem Jiříkem se navzájem doplňují informace týkajících se našich dějin. Takhle by to totiž mělo být i v rodinách – když rodiče pracují, pak by nastoupit měli prarodiče. U mě to nebylo jinak, a byla to dobrá zkušenost.

Třeba někdy navštívíš muzeum Anthopos v Brně, a dozvíš se tam mnoho dalších zajímavostí o pravěkých lidech i zvířatech.

Děda vypráví dějiny vtipnou a lehčí formou vhodnou pro vaše ratolesti. Osobně se mi líbila kapitola o Marii Terezii a povinné školní docházce. Tu by si měly vaše děti přečíst hned 3x.

Krásný design

Vaše děti ji jistě ocení. Myslím, že když by si přečetly i nějaké jiné pověsti, třeba obsáhlejší, budou spokojenější i informovanější. Antonín Šplíchal dal knížce krásný design, který rozhodně zaujme. Posledním bonusem jsou i různé tipy na výlety, například do Brna do pavilonu Anthropos, třeba se vám tohle bude v létě hodit.

Byla to zábava, a tu bych třeba i já chtěla před dalším dětem. Není důvod, proč jim ji nedopřát.

No, a pokud nevíte kam vyrazit na výlet, podívejte se míst kde se setkáte s Dantem, uvidíte že se něco božského dozvíte.