Místo, jako je knihovna láká k různým příležitostem. Například k psaní románů, objevování nových knížek či si s někým i seznámit. V knihovně se totiž nikdo nesmí nudit, je to ZAKÁZANÉ! Je to totiž místo plné dechberoucího tajemna. Nikdy nevíte, co v ní objevíte. Vzpomeňte si na Flynna Carsena.

Abych vám to zjednodušila, vybrala jsem pro vás několik titulů, které doufám, že vás nadchnou nejen k jejich přečtení, ale i k návštěvě jakékoli české či zahraniční knihovny.  

10 ROMÁNŮ, NA KTERÉ NEZAPOMENETE!

1. Osvětimská knihovnice – Antonio G. Iturbe

Začneme něčím ponurým, zato velmi známým. Jedním z nejčtivějších románů co snad existuje je Osvětimská knihovnice. Příběh se odehrává během 2.světové války a to přímo v Osvětimi – Březinka. Ano, toto příšerné místo mělo plno zaprášených knih, které měla na starosti jedna mlaďounká dívka jménem Dita Adlerová. Nejen, že se dozvíte něco o této knihovně, ale také tu objevíte informace týkající se největší hromadné vraždy československých občanů za války. Je to smutný příběh, ale už kvůli Ditě si ho musíte přečíst, protože ona opravdu žila a tu hrůzu léta veřejnosti vyprávěla.

knihovna je plná románů

2. Pařížská knihovna – Janet Skeslien Charles

Tak krásné město jako je Paříž má řadu knihoven. V nejtemnější tmě, v době 2.světové války byla tato místa nejvíce zapotřebí. Odile a Lily – dvě ženy, přičemž každá žije v jiné době a v jiném státě, spojuje jedna věcička. Obě milují KNÍŽKY. Nepřipomíná vám to něco? Ano, sebe! Obě umí francouzsky a obě znají tajemství, které objevíte právě díky přečtení této knížky.

3. Jako hvězdy v temné noci – Jojo Moyes

Slavná autorka napsala řadu knížek, které si nás v mnohém získaly. Například v tomto románu, který se odehrává během velké hospodářské krize se seznámíte s Alice, která žije v takovém zapadákově jako je Kentucky. Kvůli i obrovské nudě se zapojí do projektu „koňské knihovny“ díky které se do Apalačských hor dostanou knížky. Dokáže se Alice se svými přítelkyněmi/knihovnicemi zavděčit všem? Nečekejte Yellowstone, ale jemnost tu také moc nenajdete.

4. Čas čarodějnic – Deborah Harkness

Miluji celou tuto knižní sérii, tak i seriál. Není nad to, když se příběh odehrává v knihovně, a navíc je v něm láska mezi čarodějkou a upírem. Je to fantasy, přesto hodně přesvědčivá. Deborah si na ní dala záležet. Diana, historička a chytrá žena, se celý život bránila přijmout svůj úděl, a to být čarodějkou. Vše se změní ve chvíli, kdy se setká s tajemným upírem a zamiluje se. Tím se roztočí kolo osudu, a Diana se nestačí divit, kam ji její láska i jisté tajemství jedné knihy dovedou.

Dokonce i do Čech. Co si budeme povídat, doba Rudolfa II. přímo sváděla k alchymistickým dovednostem, takže není proto divu, že i sem se Diana podívá. No, jak říkám čtivé a kouzelné.

5. Kniha ztracených jmen – Kristin Harmel

Tuhle knížku jsem četla v angličtině, takže kdo to zkoušíte občas číst v cizím jazyce rozhodně se toho nebojte. Eva objeví v novinách jistou informaci, díky které se donutí vrátit se na místa, na které by nejraději zapomněla. Kdysi dávno to byla totiž ona, kdo pomáhal zachránit desítky židovských dětí před zvěrstvy psychopatických nacistů. Kniha, která není jen tak obyčejná vás jistě vtáhne do děje. A ano, najdete tu i lásku.

6. Jméno růže – Umberto Eco

Možná si říkáte, proč jsem zrovna zvolila tuto knížku, důvod je jednoduchý. Mám ráda Umberta, a za druhé knížka, nebo spíše vraždy, se odehrávají v knihovně. Je to příběh napínavý a věřím, že vás hodně zaujme. I ve středověku bylo veselo. Kromě toho se můžete podívat i na film se Seanem Connerym.

7. Knihovna mého srdce – Freya Sampson

Tohle známe asi všichni. Nejoblíbenější činností je čtení knih, tak to má i June Jonesová, která pracuje v knihovně. Jenže jednoho dne zjistí, že její milovanou knihovnu nejspíš zavřou. Rozhodne se bojovat a s pomocí místních obyvatel tak o knihovnu nepřijít. Podaří se jim vyhrát? Je to sladký román, který neurazí.

8. Knihomol – Stefan Zweig

Myslím, že kdyby pan Zweig žil ještě pár let dostal by Nobelovu cenu za literaturu. Jeho knížka Svět včerejška je něco tak božího a nezapomenutelného, že by neměla chybět ani ve vaší knihovničce. Ano, pan Zweig byl německy píšící autor a během druhé světové války spáchal sebevraždu. Bylo to z toho důvodu, že se nemohl smířit s tím, co Hitler udělal s Německem. No, ať už je to jakkoli, tady si přečtete příběh muže, který byl knihovníkem a knihomolem.

Svět pro něj neexistoval a díky tomu že pořád četl, neviděl temné mraky, které se pomalu objevovaly i nad jeho osobou. Smutná a neuvěřitelná psychóza, která vám ukáže, jak vypadá strašný konec „zaslepeného“ člověka.

9. Kniha dohadů – Erika Swyler

Mladý knihovník Simon obdrží balíček, ve které objeví starou, ručně psanou knihu. Zjistí, že se tato knížka týká jeho dávných předků, a tak rozhodne tento dar a s tím i rodinné tajemství prozkoumat. Je to trochu fantastické, protože maminka Simona byla cirkusovou mořskou pannou, ale kdo si na toto téma potrpí má vyhráno.

10. Půlnoční knihovna – Matt Haig

Příběh o Noře, která dostala druhou šanci je tak trochu další fantasy. Nora se pokusila o sebevraždu, naštěstí neúspěšně, a tak aby odčinila své hříchy dostane se do zvláštní knihovny, která ji umožní vyzkoušet si všechny životní role. Chvíli je manželkou, slavnou zpěvačkou, matkou, záleží na ni, jestli v některé z cest najde štěstí. Trochu mi to připomíná Zimní příběh, který jsem četla před lety. Ten nebyl vůbec špatný.

Bonus! Zloději knih  – Anders Rydell

Tuhle knížku jsem četla před lety, a bylo to z toho důvodu, že jsem se tu dozvěděla o ztracených židovských knihách.  Ano, knížka patří do literatury faktu, já jsem ji ale přidala do toho seznamu. Věřím, že není nad to vzdělávat se i v oblastech, které nám mohou být cizí.

Román to opravdu není. Při čtení zjistíte, kde všude se „židovské“ knihy nacházely, a také proč se tolik zkoumaly. Zjistíte, že na území ČR jich bylo opravdu hodně. A až knížku dočtete, tak se podívejte na web https://libraryoflostbooks.com/cs/ kde můžete pomoci s objevem dalších židovských knih, které se ještě nenašly. Je to smutná zkušenost, která ale stojí za vaši pozornost.

Doufám, že vás můj seznam románů inspiroval, a vy se už teď chystáte do knihovny. V opačném přípědě mám pro vás tipy na 7 nejlepších historických románů, které se hodí na Vánoce. Anebo se podívejte, jak Vánoce slavil slavný Charles Dickens.